MAKALELER

Örf Adet ve Alışkanlıkların Şişmanlamamıza Etkisi - Sağlıklı hızlı ve kalıcı Zayıflama yöntemleri

 Örf adetlerin yeme düzenine etkisi

Kendi aile geleneklerimden başlayarak sıralayım aklıma gelenleri:

? Hastanedeyim. Sezaryen oldum. Ayıldıktan sonraki daha ilk yemeğim. Annem hemşirenin getirdiklerine baktı. Koca cüsse bununla mı doyacaksın dedi. Bana ilave bir şeyler yedirmeye kalktı. 5 ay yediğime dikkat ederek yaşamışım. Hamileyken kilo almamışım. Bünye alışmış, yemek istemiyorum. Doktor kontrole gelince ona fısıldadım. Yardım istedim. Bana zorla yediriyorlar diye. Annem lafa girdi ve doktora ama yesin de iyileşsin değil mi doktor hanım. Şuna bir şey değin. Ağzına iki lokma sokmadı dedi.


? Oğlumu hastaneden çıkarıp eve geldik. Ye ye Ye süt olsun. Tatlı ye, helva ye, komposto iç, ye ki süt olsun. Oğlum yeni doğmuş, dünyaya uyum sürecinde, yabancılık çekip ağlıyor. Ama ailemde cümle sabit. Doymuyor ki çocuk, süt yetmiyor, Aç o çocuk, yoksa niye ağlasın. Süt yetmediği için ona mama, bana süt yapıcılar. İlla yiyeceğiz!

? Eve misafir gelir. Kendine koyduğunun 2 katını ona koyarsın. İkram olacak ya doldurur da doldurursun tabağını. Sofrada 3 çeşit çorba, 5 çeşit pilav hesabı, bir haftaya yetecek yiyecekler. Arkadan meyve, kuruyemiş, tatlı, dondurma, çay, çay boş olmaz yanına börek çörek hesabı... Ev sahibi misafire ikram yapar, yemeği dayar da dayar, misafir ayıp olmasın, beğenmedi demesin diye yer de yer. Sonra herkes soda içer

Bir gün misafirimiz geldi. Kış günü. Dedem misafire çay iç dedi, adamcağız çarpıntı yapıyor abi içmeyim dedi, dedem kola iç öğleyse dedi. Adamcağız yine abi soğuk o da içmeyim deyince,  dedem bana seslendi.  kızım kolayı ısıt da getir!!! Kısacası ev sahibi illa yedirip içirecek. (Ben milletimin bu adetini severim.)


? Oğluma evde ne varsa bir öğün yapıp önüne koyuyorum. Yedikten sonra çocuk beni kaldır diye seslendiğinde annem devreye giriyor. Yesin de büyüsün kuzucum. Az daha hadi oğlum. Az daha ye. Ye ki büyüyüp abi olasın.

? Anne çocuk doymuş üsteleme diyecek olursanız. O ne bilirmiş doyduğunu, daha 2 lokmacık çocuk. Bak suratı kaşık kadar kaldı diyerek kaşık annemin elinde arkada, Kağan önde evde koşmaca başlıyor. :) Az biraz daha üstelerseniz tabak israf edilmez, o tabak bitecek diye dini ve ekonomik boyutu profesörlere taş çıkartır bir nutuk başlar hemen.

Çocukluğumuzda bize söylenen ,tabağında yemek bırakma arkandan ağlar.Aman ekmeğinin hepsini bitir günah vs vs. Babamın bize söylediği bir söz vardı: Mideniz çöplük değildir,tabağınızda yiyemedikleriniz bırakın çöpe gitsin.Arkasındanda ; onun için tabağınıza yiyeceğiniz kadar yiyecek alın ve israf etmeyin. Ne güzel sözlermiş.Aslında yıllarca uygulamışımdır bunları daha sonra nedense unuttum SİSTEMİN ÇARKLARI arasında.

***

Hızlı Sağlıklı zayıflama yöntemi

Hatırlıyorum 6 yaşlarında falandım annem boşanıp izmir'e anneannemlerin yanına yerleşmiştik ki, "anneannem dünyada gördüğüm en şişman kişidir"  bana sürekli katık katık ye, derdi yemek yerken. anneme sormuştum o ne demek diye. yemeğin yanında karnımızın doyması için ekmek yemekmiş katık. sonra ne oldu 1 oturuşta 2 ekmek yeme kapasitesine sahip bir ben çıktım.   bıraksalar ekmek fırınını mideye indireceğim..

***

Sağlıklı hızlı ve kalıcı kilo verme yöntemleri,

Niçin kilo alıyoruz biliyor musunuz? Bizler diğer 3.şahısların dayatmasıyla (doktorlar, diyetisyenler, bilim adamları ve diyet medyası) vücudumuzun doğal beslenme işleyişini bozmuşuz.... Doğduğumuzdan beri demişler ki bize üç öğün besleneceksin,yıllar geçmiş üçte ara öğün katılmış bu programa ama hiç kimse düşünüp direnmemiş ki ya ben acıkmadan tokken niye yiyorum...ta çocukluktan başlamış annelerimiz dayatmış oğlum ye, kızım ye, bebeğim ye.... Çocuk reddetse zayıf olacak diye tıkıştırmışlar halbuki vücut istese zaten yiyecek bu insan yavrusu... Sanki o istedikçe yemeği verilse ne olur...Ta o zamanlardan beynimize sokulmuş öğün olgusu saati gelince yemelisin bilinci ...yemezsem yoksa aç kalırım...böyle böyle büyümüşüz ..hatta böyle yapa yapa vücudumuzun gerçek açlık zilinin ne zaman çaldığını ayıramaz olmuşuz...Pavlovun köpeği deneyindeki gibi saat geldiğinde açlık duyar olmuşuz..bide yetmemiş bu zamanlara ara zilleri de eklenmiş...yemişiz içmişiz depolamışız onca ihtiyacımız olmayan yağı...

 

HK Performans Üye Ödevleri


Not: 

Sağlıklı hızlı ve kalıcı Zayıflama yöntemleri için Hk Performans üyelik sunumları incelenmelidir.

Kalıcı Zayıflamak ve Hızlı Kilo vermek ancak Gelişerek Geğişim eğitimleri ile mümkündür.

Tüm alışkanlıklardan ve dayatılan tüm şartlanmalardan kurtulmak için Butik Online Zayıflama Okulu Eğitimleri HK Performans tarafından size sunulmaktadır.

Üyelik seçenekleri için lütfen e-satış bölümü inceleyiniz.

« Geri