MAKALELER

KALORİ HESABININ HAYATIMIZA ETKİSİ

KALORİ HESABININ HAYATIMIZA ETKİSİ

Kalori Hesabının Hayatımıza EtkileriKalori hesabı kendimi bildim bileli yaptığım bir şey. Başlarda bir iki kilo için başlamış olsa da sonralarında, on kilolar rahatça telaffuz edildi. Sonra yirmili kilolar. Bugün yirmi beş kilodan bahsediyorum. Ve tuhaftır ilk zamanlardaki o iki kilo vermek için duyduğum motivasyonu yitirmişim kilo sayıları arttıkça. Mutsuzluk ve rehavet mi çöküyor nedir. Daha rahat telaffuz ediyorsun sayıları ve tuhaf bir bilgiçlik çöküyor üzerine insanın. Televizyona bir diyetisyen çıkıyor, anlattıklarını biliyor oluyorsun. Ama yine de sürekli kalorilerimi sayıyorum. Bir yerlerde bir şeyler yanlış olmalı sorgusunu bile bugün yapmakta zorlanacak kadar kilitlenmişim bu bilgime.

İnsanlara dini inanç, kültürel algı, gelenek görenek gibi temel taşlar çocukluk yıllarında verilir. İnsanlar bu normları büyük bir ekstremle karşı karşıya değilsek hayat boyu taşırlar. Kendimdeki kalori hesabını buna benzetiyorum. Nasıl ki bugün dini pek çok olguyu ya da kültürel pek çok olguyu (kız istemek gibi) yadırgamıyor ya da sorgulamıyorsam, yıllar içerisinde ve en önemlisi çocukluktan başlayarak bu kalori kavramına o kadar yakınlaşmışım ki hiç bir şekilde sorgulamamışım. Dahası zihnimde temellendirmişim 'bak şimdi bu bisküvi sunta gibi 30 kalori, bu süper güzel bu da 150 kalori' diye. Üzerinde sıfır yazdığı için Diyet Cola hayatta yanımdan hiç ayrılmayan tek arkadaşım olmuş. Bunu abartmıyorum. Seneler içinde biten arkadaşlık, dostluk ilişkileri oluyor insanın. Bir çok kişiyle yolları ayrılıyor, birleşiyor ama bu diyet cola kutusu hep elinde oluyor.

Geçen gün bir kızla sohbet ettim yolculuk esnasında, bana düğün fotoğraflarını gösterdi; yanındaymış. Düğün günü, üzerinde gelinlik yeni eşiyle elele çok güzel fotoğraflar. Allah için hem kız, hem eşi çok güzel insanlar. Ama fotoğrafın içinde tuhaf bişey gördüm. Gelin kızımızla damat elele, ama o da ne?! Kızın öteki elinde benim en yakın dost; DİYET COLA! Anlam veremedim tabii. Tuhaf tuhaf bakmış olmalıyım ki, kız şöyle dedi; ' nikah öncesi vazgeçemediklerimizle bir fotoğraf çektirelim!' Ben hala salak salak bakıyorum; aklımdan heralde bu bir aile fotoğrafı olacak, herkes; anasını babasını alıcak bir arada fotoğraf çekilecek, sonra bi şekilde bu fotoğrafa dönüşecek senaryo diye dinliyorum. Kız hemen eline diyet cola'yı almış. Asla vazgeçemediği  şey diye. Eşi de kızın elini tutmuş. Benimki de sensin diye. Ve sonuçta bu tuhaf resim ortaya çıkmış.

Tuhaf ötesi değil mi?! Belki komik, belki absürd ama kesinlikle gerçek. Ben bu fotoğrafı gördüm. Çok mutlulardı kahkaha atıyorlardı. Ancak manken gibi bir gelinin bir elinde diyet cola, bir diğerinde kocasının eli vardı. Tanıştığım sırada kız evleneli bir yıl olmuş 15 kilo almıştı. O dönem de nikah için zayıflamıştım, kocam şart koştu 55 kilo olmamı dedi. 17 kilo vermiştim dedi. E alışkınım ya 'nasıl verdin?' diye sordum, "hiç bişey yemedim. Metabolizmam çok yavaş olduğu için ben ancak öyle veriyorum" dedi. E nasıl geri aldın??? "Yedim" dedi. Ne kadar Cola içersin dedim. GÜNDE 3 Litreyi bulur dedi. Belki hiç bir dönem o kadar çok içmedim ama ben bir dönem günde bir kutu diyet cola içmeden kendime gelemiyordum.

Şimdi bu Cola'ya nereden geldim. Sıfır kalori ya böylesine güveniyoruz. Ama bugün öğrendim ki meğerse bazı yiyecek ve içecekler kendileri kalori ihtiva etmiyor görünseler de bizi 1000'lerce kalori içeren yiyecekleri tüketmeye sevkediyor. Bir araştırma yenilen bir hamburgerin 3 gün sonraya bile iştah açısından etki ettiğini kanıtlamış. Öyleyse herşey aydınlanıyor işte. Kimi ürünler göründüklerinden fazlası. Çünkü Vucudun şifresi kitabına göre yediklerimiz elektro kimyasal etkileriyle yediğimizden uzun sürüyor. Demek ki hiç bir şey göründüğü gibi değil!

Hele bi tane adam varmış, yemeden içmeden 70 sene yaşamış. Bana inandırıcı gelmemişti. Olsa olsa ermiş falandır diyordum. Ancak hayatta enerjimizi alabileceğimiz farklı kaynaklarımız varsa ve hiç bir kaynak (kalori açısından) göründüğüyle sınırlı değilse, neden olmasın. O adam da gerçek olabilir pek ala. Belli ki o adam, kendisine enerji veren diğer kaynakları keşfetmiş, biz medeti başka yerlerden umarken.

HK Performans Zayıflama Okulu Üyesi  B.E.Y.  Kendisine yorumu gözlemleri için teşekkür ediyoruz.

 Yorumda da açıkça görüleceği üzere,  bağımlılık yaratan ürünlerin etkisi sadece etiketin üzerinde yazan kalori hesabı ile ölçülemez.  Kimyasal içerikli bağımlılık yaratan maddelerin vücuda girdikten sonraki kimyasal  etkisi tam bir bağımlılık yaratabilir ve sürekli kendimizi yapay bir biçimde aç hissettirebilir.

 Dolayısı ile açlık ve tokluk dediğimiz şey günümüzde sadece hislerin algılanma biçimidir.  Hiç biri gerçek olmayabilir...

Tek başına Kalori hesabı da bu anlam da kişiyi yanlış yönlendirerek diyet yaptığını sanarken kilo almasına neden olabilir.  Kilo vermenin en kolay yolu GELİŞEREK DEĞİŞİM eğitim sistemi olduğunu ve sağlıklı kalıcı ve hızlı zayıflamak  için kendinize ve geleceğinize yatırım yapmak için HK performans Kurumsal çözüm sunumlarını incelemenizi tavsiye ederiz.

 Kilo vermenin en iyi ve en akılcı yolu HK Performans tecrübelerinden ve eğitim sistemlerinden yararlanmaktır.

HK Performans Zayıflama okulu Eğitim danışmanlık uygulama sistemleri

Üstün Performans uzmanı

Halil kargulu

« Geri