MAKALELER

Tartıdaki rakamlar bize ne anlatır, kalıcı zayıflamak için GELİŞİM eğitimi.

Tartıdaki rakamlar bize ne anlatır, bu konuda ne diyebiliriz?

 

Tartıdaki rakamlar bize; Zayıfladığımızı ve süreç içinde başarılı ya da başarısız olduğumuzu söyleyebilir mi?  Başarımız ya da başarısızlığımız bir rakamın tekelinde midir?


Burada üzerine duracağımız nokta şu olmalı; cansız, ruhsuz, sadece üzerinde değişen rakamlar olan bir cihaz, bizi ne kadar tanımlayabilir? bizi ne kadar anlatabilir? bizi ne kadar analiz edebilir.?  Bir cihaz ruh halimizdeki olumlu değişimleri görebilir mi.? Bir cihaz ne kadar bilinç kazandığımızı ve zihnimizin, fikrimizin ne kadar açık hale geldiğini ve geliştiğimizi ölçebilir mi? Alt tarafı ayağımızın altına alıp ezdiğimiz bir cihaz! bedenimizin içinde oluşan değişimleri, açılan genişleyen damarlarımızı, yenilenen hücrelerimizi, yenilenen iç organlarımızı görebilir mi? bunlarla ilgili veri sunabilir mi? Kan değerlerimizin tansiyon, şeker ve hormonal değerlerimizin kaydettiği olumlu değişimleri ölçebilir mi? Bazen rakamlar dursa da, değişim ölçülerimiz ve sıkılaşan vücutlarımız ile ömrümüze ömür kattığımızı, daha kaliteli bir yaşamı ve daha uzun bir ömrü kazandığımızı, gelecek öngörüsü olarak sunabilir mi veya yorumlayabilir mi?

 

Bunların hiç birini yapamaz değil mi? Çünkü o zavallı bir cihaz... Üzerine çıktığımızda zihnimizdeki, ruhumuzdaki ve bedenimizin içindeki değişimlerin hiç birini algılamadan sadece üzerine uyguladığımız basıncı rakamsal olarak bize sunar...

 

Vücudun şifresi Kitabımızdan hatırlayalım; kilo verme süreçlerini ve bu süreçlerde yaşanabilecek mola dönemlerini yani günümüzde kendince uzmanların dayatması ile direnç diye "doğal olana bile" anormal gibi bakmamızı sağlanan süreçler. Neydi bu direnç denen süreçler... tekrar hatırlayalım ki; Halil Kargulu'da kendi rekor çalışmalarında benzer süreçleri herkes gibi aynı şeyleri yaşamıştır. İlk 10 günde 15 kilo zayıflamayı başarmışken, aynı tutarlılık ve kararlılıkla rekor çalışmalarını devam etmesine rağmen ikinci 10 günde değil kilo vermek 1 kg alarak 20. Günü tamamlamıştır yani 10 günde 15 kilo verirken 20. Günde verdi kilo 14 kg düşmüştür. Ancak Halil Kargulu tüm süreçlerin farkında olacak değişimi sadece tartıda aramamış, değişen ölçülerinin gelecek 10 günde vereceği rakamların habercisi olduğunu bilerek, en ufak bir panik ve endişeye kapılmadan sürece devam ederek 3. 10 günde 9 kilo daha vermiştir. Yani toplamda 30 günde 24 kg verirken sadece göbek bölgesinde 27 cm. inceleme gerçekleştirmiştir. Halil kargulu eğer ki herkes gibi vücudunu okumasını bilmeseydi ve "direnç-mola" denen kavramların çok doğal bir sürçe olduğunun farkında olmasaydı, hedefine ulaşması mümkün olmazdı... Halil Kargulu zayıflama sürecinde, bu değişimlerin çok doğal olduğunun farkında olarak, stres ve sıkıntı yaşamadan ve tartının da diğer göstergeler değiştikçe değişeceğini bilerek inandığı hedefleri için çalışmalarını tamamlayıp 30 gün sonra Dünyanın en hızlı zayıflayan insanı olmuştur.

 

Zayıflamak için hedefe uyumlu şekilde elden geleni yaparken, Tartıdaki rakamın sanki inat edercesine sabit kaldığı dönemlerdi değil mi direnç (mola) denen dönemler... Oysaki tartı sadece üzerine uygulanan basıncı gösterebiliyordu. Kişi kararlılıkla hedefe uygun yaşam şeklini sürdürdüğünde, sabit kalan rakamlara rağmen, bedeninin içindeki değişimler sürüyordu. Gelişerek değişim modelinde bu süreç yaşanması halinde bilinci, algısı gelişiyordu. Kasları güçleniyor, yağları eriyor, dokuları, organları yenileniyor, kan damarları bile temizleniyordu. Kılcal damarlara kadar oksijen taşınmaya başlıyor, kişi adeta gençleşmeye başlıyordu. Kendindeki olumlu değişimi tartıdaki rakamlarda göremiyordu ama üzerine giydikleri çok daha güzel oturuyordu. Aynada baktığında saçı daha canlı, cildi daha parlak, sıkı ve daha gençleşmiş, canlanmış gözüküyordu. Değişim vardı ve göz tartısı bunu çok güzel sunuyordu...

 

Dışarıdan bakıldığında her şey çok güzel giderken, her sabah çıktığımız tartıyı okumasını bile bilemediğimiz için tüm bu güzel gelişmelere rağmen, belli dönemlerde tartı cihazı yine kendinden bekleneni yaptı!  Rakamlar sabit kalmıştı. Azalmaya başlaması gerekirken birden bir birim bile arttığını gözlemleyebiliyorduk... Hedefe uyumlu yaşama, düzenli egzersize rağmen bu nasıl olmuştu? Hele ki; göz tartısında fark edilen bunca olumlu veriye rağmen nasıl olurdu? İşte bu soru işaretleri bazen insanı çıldırtacak doza bile ulaşabilir. Hatta vereceğimiz tepkiler o kadar şiddetli olabilir ki, tartıda beklediğimiz sonucu alamadığımızı görünce yaşanan stres baskısı ile bir anda vücudunuz şişebilir 1 saat sonra tartıya çıksanız 2-3 kg bile aldığınızı görebilirsiniz. Yaşanan stres ile akşama kadar kendimizi tıkınır vaziyette bile bulabiliriz.   

 

İşte tam bu noktada kişi olumsuz düşüncelere kapılır. Zayıflama dediğimiz sürecin tek göstergesi tartı olduğunu düşündüğümüz için tartıya inanır ve kişi "ben başaramayacağım", "o kadar emeğe rağmen olmuyor" diye düşünmeye başlarsa ne olur?...  her şey harika giderken tartı öncesinde bile içimizde bir huzur ve güven varken, hedefe ulaşmak için tam 99. basamağa gelmiş, hedefe bir adım kalmışken, yaşanan negatif psikoloji gereği geri hepimiz aynı hatayı yapmıyor muyuz? Yani tam hedefe varacakken geri dönenlerden olmuyor muyuz?  

 

Tam da böyle olur...

 

Oysa tartıyı tanıyan, göstergeleri okumasını bilen, direnç denen doğal süreçlerin farkında olan, bu süreçlerin geçici güç toplama süreci olduğunu bilir, sabır ve hedefe uyumlu yaşam, kararlılık ve adanmışlık ile kırılacağını bilir... Tartı cihazının üzerine çıktığımızda basıncımızdan başka bir şeyi yansıtmadığını bilir... Nitekim kilo verme süreçlerinde yağlar eridiği halde kaslar güçlenmiştir ve güçlenen kaslar tartıya daha çok basınç uygulamaktadır bu bir birimlik rakamsal artış veya aynı yerde durmamız sadece bunu göstermektedir... yani hedefe uyumlu olduğumuz süreçlerde bu olumsuz bir durum değil, tam tersi rakamları okumasını bilene ödül  bile sayılabilir.

 

Kişi kararlılıkla hedefe uyumlu davranışlarını sürdürdüğünde o direncin kırıldığını ve rakamların yeniden düşüşe geçtiğini de yaşayarak görecektir.

 

Az önce bahsettiğimiz güçlenen kaslar da, kişinin bedenini güçlendirerek verilen kiloların kalıcı olmasını sağlayacak önemli unsurlardan biridir. Nasıl ki bir balona su koydukça şişer, ama biz balonun yapıldığı maddeyi sertleştirirsek güçlendirirsek içine su eklesek de onu şişiremez, suyun fazlası taşar gider, verilen kilonun kalıcı olması konusunda kaslarımızın güçlenmesi de benzer bir etki yaratacaktır.

 

Buna en güzel örnek bizzat Halil beyin süreçleridir ve Vücudun şifresi kitabında detayı ile anlatılmıştır.

 

O halde tartıdaki rakamlardan asla korkmuyoruz...

 

Tartılmaktan, ölçülmekten çekinmiyoruz...

 

O rakamların üzerimizde bir baskı yaratmasına asla izin vermiyoruz...

 

Doğal süreçler içinde rakamlar daima oynayacaktır..

 

Bizim dalgalanma olarak adlandırdığımız dönemlerde yaşanacaktır. Kilo beli bir rakamda sabitleninceye kadar 1-2  kilo yukarı 1-2 kilo aşağısı oynayabilir. Her gün farklı bir veri ama o en alt rakam hangisi ise ona sabitlenmeye çalışıyordur, (örneğin bir gün 84 kilo, bir gün 86 kilo, bir gün 85 gibi) kararlılığımızı koruduğumuzda, bir süre sonra alt rakam sabitlenir ve bir süre o rakam korunur...  yeteri kadar güç toplayarak ve hedefe uyumlu olarak sonra yeniden inişe geçilebilir...

 

Yani rakamlar değişkendir... Ve rakamlar bizim başarımızı ya da başarısızlığımızı asla ölçemezler... Bu sürecin sadece doğal bir parçasıdır rakamlar. o kadar..! Onları sevelim ama gereğinden fazla önemsemeyelim :)

 

Her gün olmasa da 2-3 günde bir ölçülerimizi ve kilomuzu çizelgemize mutlaka işleyelim, Ondan çekinmediğimizi ve bizi asla olumsuz yönde etkileyemeyeceğini önce kendimize gösterelim ;)

 

Önemli olan verinin; göz tartımız, bilinç değişimi ve bedenin içinde oluşan değişim olduğunu unutmayalım.

 

HK Performans Üye + Kb Yorumu,

Not:  Zayıflamak için öncelikle yolumuzdaki engelleri kaldırmamız gerekir,  sağlıklı kilo vermenin en kolay yolu GELİŞEREK DEĞİŞİM olduğunu hepimiz yukarıdaki gibi makaleleri okudukça daha iyi anlayabiliriz.

Daha, tartıyı bile okumasını bilmeden,  vücudumuzu ve zayıflama süreci içinde yaşanacak  olumlu oluşsuz değişimleri öğrenmeden kilo vermek isteyenler hüsrana uğrayacaktır.

Gelişerek Zayıflama sağlıklı ve hızlı kilo vermenin yollarını tüm detayları ile size gösterebilecek algı ve alışkanlık değiştirebilecek en akılcı yoldur.

Hızlı kilo vermenin doğal yolları Zayıflama Okulu eğitimlerinde öğretilmektedir.

« Geri